W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu otwarto 5 września wystawę niepowtarzalnych zabawek, które udostępnione zostały przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Wszystkie zabawki wykonane są z materiałów naturalnych – drewna, gliny, a każda z nich jest ręcznie zdobione – mają w sobie cząstkę duszy swojego twórcy.

Na otwarciu wystawy pojawiła się grupa przedszkolaków Wesołe Koziołki z olkuskiego Przedszkola Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Pierwsi zwiedzający zostali przyjęci przez Grażynę Praszelik-Kocjan, czyli Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego MOK. Opowiedziała ona o zabawkach, jakimi dzieci bawiły się wiele, wiele lat temu. Często same strugały je z drewna, lepiły z gliny czy plotły ze słomy. Bywało, że całe rodziny były zaangażowane w proces wytwarzania zabawek. Ojciec przygotowywał części, syn je montował, a matka i córki zajmowały się ozdabianiem. 

Dzieci obejrzały film, ale najwięcej radości sprawiło im osobiste wypróbowanie tych niezwykłych zabawek. Najpierw uważnie słuchały instrukcji, a potem z radością biegły za łopoczącym skrzydłami motylkiem, czy nakłaniały drewniane kurki do dziobania ziarna. Tylko w gliniane gwizdki nie mogły dmuchać, gdyż zachodziła obawa, że kruche tworzywo może nie znieść ich entuzjazmu.

Najstarszy na wystawie gwizdek gliniany w formie ptaszka pochodzi z 1960 roku. Jednym ze znanych twórców zabawek ludowych był Stanisław Naróg z Żołyni, urodzony w Brzózie Stadnickiej, skąd pochodzi też rodzina Guzych, która również zajmowała się zabawkarstwem. Z tego słynęła już przed wojną cała miejscowość.

Wystawa będzie trwała do końca września. Organizatorzy zapraszamy dzieci, chętnie całe grupy, po wcześniejszym umówieniu się. Zapraszają również dorosłych – każdy na te zabawki spojrzy inaczej.


Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.