Data wydarzenia: 10.09.2017 10:00 - 10.09.2017 18:00
Miejsce wydarzenia: Olkusz

W niedzielę 10 września pod zamkiem w Rabsztynie odbędzie się akcja „Olkuskie krajobrazy” zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

O godzinie 10:00 w Chacie Kocjana w Rabsztynie będzie prezentowana wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy”. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli zwiedzić zamek Rabsztyn i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę, w ramach organizowanej przez olkuski MOK akcji „Zamek za złotówkę”. O godzinie 11:00 odbędzie się fotograficzny spacer „Zamkowe krajobrazy, czyli śladem dawnej ryciny i fotografii” (zbiórka przed bramą zamku). Osoby, które chcą poznać historię rabsztyńskiej warowni, mogą skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po zamku Rabsztyn (po zakupieniu biletów wstępu). Wejścia o godzinie 14:00 i 17:00 (zbiórka przed bramą zamku).O godzinie 16:00 w Chacie Kocjana będzie można wysłuchać ilustrowanej archiwalnymi fotografiami prelekcji „Zygmunt Novák (1897 – 1972) – twórca krakowskiej szkoły architektury krajobrazu. W 120 rocznicę urodzin.” Prof. Zygmunt Novák, właściciel dworu w Tarnawie (gmina Trzyciąż) był pomysłodawcą utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednym z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego.

Tego dnia będzie można skorzystać z całego szeregu atrakcji towarzyszących. Miłośnicy turystyki kolarskiej oraz historii zapraszani są do olkuskiego Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego  przy ul. Głowackiego, gdzie o godzinie 10:00 rozpocznie się oprowadzanie po terenie dawnej kopalni i skansenie maszyn górniczych, jaki znajduje  się w „Silver Parku” (zbiórka na parkingu przy ul. Długiej). O godzinie 11:00 z „Silver Parku” do zamku Rabsztyn wyruszą uczestnicy Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zorganizowanego przez olkuski MOSiR. Trasa liczy około 5,5 km, a na mecie czeka poczęstunek i cały szereg atrakcji. 

Od godziny 10:00 do 18:00 pod zamkiem w Rabsztynie będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza ulotkami i folderami, na chętnych będą czekały gry i zabawy oraz quiz o Olkuszu z upominkami. Będzie też można wybić sobie pamiątkowego, olkuskiego trojaka. W tych samych godzinach w Chacie Kocjana będą prezentowane filmy: „Podolkuskie wizytówki”, „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę” oraz „Niemal zapomniana” o olkuskiej malarce Marii Płonowskiej.

W Chacie Kocjana będą się także odbywały  warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 11:00 potrwa mini konkurs na aranżację piknikową pt. „Drugie śniadanie na trawie”. Organizatorzy zapraszają najmłodszych do wspólnej zabawy przy składaniu, a następnie puszczaniu latawców nad zamkiem. Zabawy z latawcami potrwają od 12:00 do 14:00 (zbiórka pod Chatą Kocjana) i zostały przygotowane przez Sekcję Modelarską LKS „Kłos” Olkusz. Z kolei od 16:00 do 18:00 na terenie wzgórza zamkowego będą się odbywały plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pt. „Namaluj swój zamek”.

Organizatorzy zastrzegają możliwość odwołania imprezy lub jej części w przypadku bardzo niekorzystnych warunków pogodowych.


Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.