Olkusz kolejny raz znalazł się na trasie wyścigu Tour de Pologne. Na ulicach Olkusza, w ramach IV etapu, zlokalizowano dwie premie: w samym centrum miasta kolarze walczyli o punkty w lotnej premii, natomiast na ulicy 29 Listopada mierzyli się z podjazdem zaliczonym do premii górskiej.

Przyjazd peletonu odbył się zgodnie z planem – około godziny 14:00, jednak pierwsi kibice już znacznie wcześniej brali udział w okolicznościowych konkursach, grach i zabawach. Na scenie wystąpili natomiast artyści z Miejskiego Ośrodka Kultury i sekcji DodiArt.

Kilkadziesiąt minut przed przyjazdem peletonu olkuski rynek odwiedzili Czesław Lang oraz Lech Piasecki – kolarze światowej klasy, którzy po zakończeniu sportowych karier podjęli się współorganizacji Tour de Pologne. Ich pojawienie się zostało entuzjastycznie przyjęte przez kibiców, którzy szczególnie doceniają możliwość zobaczenia największych gwiazd kolarstwa w swoim mieście.

Oczekiwanie na kolarzy rozpoczęło się już o godzinie 11:00. Atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych nie brakowało. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry, zabawy i konkursy, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody, w tym przygotowane specjalnie na tę okazję koszulki. Od godziny 12:00 małą scenę w centrum rynku przejęły wokalistki z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz sekcji DodiArt. Olkuskie wodociągi przygotowały saturator ze świeżą wodą. Udział we wszystkich atrakcjach był bezpłatny. Na kilkadziesiąt minut przed przyjazdem peletonu na rynku zatrzymała się kolumna reklamowa, wręczając kibicom okolicznościowe pamiątki i gadżety.

Lokalizacja premii lotnej i górskiej oznaczała również, że w Olkuszu mierzony był czas przejazdu kolarzy, a punkty zdobyte na premiach wliczyły się do klasyfikacji ogólnej. Olkuska Lotna Premia LOTTO została zlokalizowana na 29,7 km trasy. Pierwszy na niej był Bert-Jan Lindeman (Team LottoNL-Jumbo), drugi Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), a trzeci Paweł Bernas (CCC ORLEN POLISH NATIONAL TEAM).

Górska Premia TAURON IV kategorii została zlokalizowana na 31,7 km trasy. Punkty na niej zdobył Toms Skujins (CANNONDALE DRAPAC PRO CYCLING TEAM). Była to jedyna górska premia IV etapu tegorocznej edycji Tour de Pologne.

Kolarze wyjechali z Olkusza udając się w stronę Chrzanowa.

Konferansjerem w czasie Lotnej Premii LOTTO na olkuskim rynku był Michał Latos. Kibiców w czasie Górskiej Premii TAURON rozgrzewał Grzegorz Kuboń.


Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.