W 25. Edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” Olkusz włączył się w niedzielę 10 września wydarzeniem Olkuskie krajobrazy. Zgodnie z ideą tegorocznych Dni Dziedzictwa uczestnicy mogli poznawać krajobraz, jako zapis historii i tradycji pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki oraz sztuki i wrażliwości estetycznej.

Już o dziesiątej w Silver Parku zainteresowani mogli zwiedzić dawną kopalnię i skansen maszyn górniczych. Z tego też punktu wyruszył Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zmierzając do Rabsztyna, gdzie witał ich punkt organizatora – MOSiR-u. W Rabsztynie, w Chacie Kocjana, przez cały dzień trwały Warsztaty Rękodzieła prowadzone przez studentki Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy olkuskim MOK. Przepiękne kwiaty robione z bibuły kwitły przed chatą, w chacie i na nadgarstkach wielu gości.Na rabsztyński Zamek zmierzały duże grupy zwiedzających, korzystając z akcji Zamek za złotówkę. Można było zwiedzić zabytek z przewodnikiem, którego rolę pełnił Jacek Sypień, znany olkuski historyk i pracownik miejskiego Biura Promocji w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT. Pod zamkiem działał również Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, który oferował materiały reklamowe, mapy, a także rozrywkę. Wiele osób wzięło udział w quizie o Olkuszu, sprawdzając swoją wiedzę.Mali artyści o wiele wcześniej, niż zaplanowano, rozpoczęli oferowane przez MOK plenerowe zajęcia plastyczne Namaluj swój zamek. Powstawały piękne prace, a w miarę, jak wystawa stawała się coraz bogatsza, pojawiały się kolejne dzieci chcące zostawić ślad swojego talentu. Zamek został uwieczniony wiele razy, w wielu interesujących interpretacjach.
Lekki wiatr, który próbował schłodzić upalny dzień, okazał się idealny do puszczania latawców. Oprócz doświadczonych uczestników zabawy byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu sterowali kolorowym kuzynem szybowca. W Chacie Kocjana oprócz warsztatów rękodzieła zainteresowanie budziła ekspozycja upamiętniająca utalentowanego olkuszanina. Projekcje filmów: Podolkuskie wizytówki, Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę, Niemal zapomniana – Maria Płonowska, poszerzały historyczną wiedzę zwiedzających. O szesnastej w Chacie Kocjana historyk Jacek Sypień  przybliżył sylwetkę Zygmunta Nováka – prekursora polskiej architektury krajobrazu, twórcę krakowskiej szkoły krajobrazu, pomysłodawcę utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednego z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego.Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.