Z danych GUS o średnich zarobkach w 66 miastach powiatowych wynika, że średnia pensja w ubiegłym roku wynosiła 4528 zł brutto. Najwyższe zarobki osiągali mieszkańcy, a właściwie górnicy w Jastrzębiu Zdroju, a najgorzej wiodło się pracownikom w Piotrkowie Trybunalskim.

Lider tego zestawienia, Jastrzębie Zdrój przewyższa średnią krajową o ponad 2 tys. zł. W 2017 r. średnie zarobki wynosiły tam 6,6 tys. zł brutto.
Na drugim miejscu jest Warszawa, gdzie zarabia się nieco ponad 6 tys. zł brutto. Trzecie miejsce zajął Płock (blisko 5,5 tys. zł brutto). Natomiast ranking ten zamyka Piotrków Trybunalski, Grudziądz i Nowy Sącz. Tam w 2017 r. zarabiało się odpowiednio: 3 446,83 zł, 3 513,53 zł i 3 578,27 zł brutto.

Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, co oznacza, że są w nich uwzględnione zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych i składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Problemem jest to, że GUS w swoich statystykach nie uwzględnia podmiotów gospodarczych, w których pracuje mniej niż dziewięć osób.