Każdy kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln „Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego”. Całość korespondencji ma być rozesłana do końca sierpnia.

IOSKU to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego, na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja pokazuje również wpływ składek emerytalnych, miesiąc po miesiącu, w całym 2016 r.

 

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na  składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

 

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne.

 

Informacja jest pisana prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

 

Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dane zawarte w informacji mają udostępniane na swoim profilu. Jeżeli mamy profil na PUE na bieżąco możemy śledzić stan swojego konta emerytalnego.

 

 

Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.