Pieniądze nie spadają z nieba. Trzeba ciężko się napracować, by coś mieć – te przekonania wpojone ma większość z nas. Przekonania, jak to zwykle bywa, tylko niekiedy są prawdziwe, zazwyczaj nam nie służą. Co się dzieje, gdy pieniądze „spadają z nieba”?.

Pieniądze nie spadają z nieba. Trzeba ciężko się napracować, by coś mieć – te przekonania wpojone ma większość z nas. Przekonania, jak to zwykle bywa, tylko niekiedy są prawdziwe, zazwyczaj nam nie służą. Co się dzieje, gdy pieniądze „spadają z nieba”?.
Ile chcesz zarabiać? – pytam klientów, gdy tworzymy wizję przyszłości. Niewielu z nich odpowiada swobodnie, jeszcze mniej ma sprecyzowane plany w temacie finansowej przyszłości.
- Nooo, tak żeby starczyło.
- Nie wiem, nie myślałem o tym.
- Dużo, więcej niż teraz (ewentualnie niż ktoś z rodziny).
- Trudne pytania zadajesz.
- Lepiej nie mówić, żeby nie zapeszyć – to najczęściej padające odpowiedzi. Oczywiście wachlarz sformułowań, gestów i innych niewerbalnych zachowań jest bardzo szeroki.
Teoretycznie wszyscy chcemy być bogaci, ale w naszym umyśle często kryją się różne dziwne przekonania na ten temat.
Niejednokrotnie trzeba przekopać się przez szereg przekonań, by móc zacząć efektywnie pracować na temat budowania obfitości. Z kolei zasobność jest celem większości moich klientów, często cel ten nie jest jednak na początku wyraźny. Bo jak tu mówić o tym, że chce się być bogatym w kraju, w którym nadal hołubi się bezradność, a media co rusz wspominają o złym przedsiębiorcy. W kraju, w którym dzieci karmi się historiami o złych panach i dobrych poddanych, a ci źli panowie wyzyskują biednych ludzi.
Pieniądze nie spadają z nieba. Trzeba ciężko się napracować, by coś mieć – te przekonania wpojone ma większość z nas. Przekonania, jak to zwykle bywa, tylko niekiedy są prawdziwe, zazwyczaj nam nie służą. Na szczęście można je zmieniać.

Przykłady negatywnych przekonań na temat pieniędzy:
Pieniądze są źródłem zła
Nie jest mi dane być bogatym.
Pieniędzy nie wystarcza dla wszystkich.
Ludzie tacy jak ja nigdy nie osiągną sukcesu.
Zarabianie pieniędzy to ciężka praca.
Nigdy nie będę miał dużo pieniędzy.
Bogactwo osiągają tylko ludzie o szczególnych talentach i umiejętnościach.
Zarabiać pieniądze można tylko wtedy, gdy posiada się dobre wykształcenie albo dzięki układom.


Przykłady budujących przekonań na temat pieniędzy:
Zasługuję na to, by godziwie zarabiać
Pieniądze mogą służyć do czynienia dobra
Nadmiar pieniędzy psuje tylko ludzi niedojrzałych
Jeśli postaram się, będę zarabiać tyle, ile potrzebuje
Jeśli robię to, co lubię zarabianie jest przyjemnością