Prawie trzydzieści osób wzięło udział w piątkowym rodzinnym spacerze historycznym „Śladami herbów i gmerków olkuskich”, jaki odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Spacer, który miał formę questu rozpoczął się w Punkcie Informacji Turystycznej, gdzie przewodnik, historyk regionalista – pracownik magistratu przybliżył historię herbu Olkusza, którego najstarszy wizerunek znamy z pieczęci z 1386 roku. Następnie uczestnicy spaceru mieli okazję zobaczyć herby Olkusza, jakie znajdują się w zbiorach Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Spore zainteresowanie wzbudził herb przedstawiony na najstarszym sztandarze olkuskiej straży pożarnej z końca XIX wieku.

Potem uczestnicy spaceru wędrowali po olkuskiej starówce rozwiązując zadania questu, a przy okazji dowiadując się wielu ciekawostek na temat herbu Olkusza i gmerków, czyli herbów olkuskich mieszczan. Na zakończenie była niespodzianka dla dzieci, czyli rysowanie własnego gmerku. Dzieci miały też możliwość zrobić sobie pamiątkową przypinkę z własnoręcznie zaprojektowanym gmerkiem. Kolejny spacer pod hasłem „Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp” odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia. Uczestnicy spaceru spotykają się o godz. 10.00 pod Punktem Informacji Turystycznej (ul. Floriańska 8).Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.