Data wydarzenia: 22.09.2018 10:00 - 22.09.2018 20:00
Miejsce wydarzenia: Zamek Rabsztyn

Widowiskowe pokazy husarii, zabawy sarmackie dla dzieci i dorosłych, scenki szlacheckie i pokazy walki na szable, ale także przedstawienia teatralne, sesja popularnonaukowa, liczne warsztaty dla uczestników i koncert. To tylko część atrakcji, jakie czekają w sobotę 22 września na uczestników Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018, czyli festynu historycznego z okazji 430 rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka.

Całodniowy cykl bezpłatnych imprez u stóp rabsztyńskiego zamczyska zacznie się o godzinie 10:00 uroczystym rozpoczęciem Święta Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn, któremu będzie towarzyszyć przemarsz wojsk, salwa honorowa oraz prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Po oficjalnym otwarciu, na trasę wyruszą uczestnicy Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu nordic walking.

Pod zamkiem rozpocznie się festyn historyczny w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa, który potrwa do wieczora. Wśród wielu atrakcji, jakie czekają tego dnia na uczestników warto wspomnieć o pokazie Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, której członkowie zaprezentują gonitwę do pierścienia oraz ścinanie w galopie. Będzie także pokaz artylerii i broni czarnoprochowej oraz scenki szlacheckie i pokazy walki na szable. Będzie można także zobaczyć etiudę teatralną pt. „Wziąć w sposobie, mocium panie” w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów opracowaną na podstawie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ciekawą propozycją dla miłośników historii jest bez wątpienia sesja popularnonaukowa z okazji 430. rocznicy śmierci dowódcy załogi zamku Rabsztyn płk. Gabriela Hołubka w bitwie pod Byczyną, która potrwa od godziny 12:00 do 14:00.Nie zabraknie też atrakcji, w których aktywnie będzie mogła uczestniczyć publiczność. W południe rozpocznie się czterogodzinny blok zatytułowany „Zabawy sarmackie dla najmłodszych”. W programie przewidziano gry i zabawy dla dzieci, m.in.: strzelanie z łuku, walkę na szable treningowe, grę w kręgle i pieczenie podpłomyków. Po południu organizatorzy zapraszają na „Zabawy sarmackie nie tylko dla najmłodszych”. Będzie można m.in. przymierzać stroje szlacheckie oraz rycerskie, a także wziąć udział w konkursie trzymania miecza. Będą także tańce plebejskie z udziałem publiczności. Na godzinę 17:00 zaplanowano plenerową sztukę „Walka o tron po śmierci Batorego” z widowiskową sceną bitwy oddziału Gabriela Hołubka z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Po walkach o zamek, około godziny 18:00 na scenie pod zamkiem rozpoczną się warsztaty muzyczne prowadzone przez zespół „Dzikie Pola”, a godzinę później odbędzie na występ tego zespołu, który zaprezentuje program „Ukraińska biesiada”.

Organizatorzy przygotowali też cały szereg imprez towarzyszących. Tego dnia olkuski MOK przygotował akcję „Zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą” w ramach której od godz. 10:00 do 18:00 będzie można zwiedzać zamek w cenie biletu ulgowego (4 zł). Warto z tego skorzystać, bo na zamku będą się odbywały interaktywne happeningi historyczne prowadzone przez grupę teatralną „Glutaminian Sodu”. Chętni mogą także zwiedzać zamek z przewodnikiem ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Oprowadzanie połączone z warsztatami historycznymi zaplanowano na godz. 11:00, 12:00, 14:00, 16:00 i 17:00 (zbiórka za bramą zamku).

Przez cały dzień pod zamkiem będzie działał plenerowy Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz. Na chętnych będą tam czekały nie tylko bezpłatne ulotki i foldery, ale także konkurs o historii Olkusza i zamku Rabsztyn z nagrodami, gry i zabawy dla najmłodszych oraz plenerowa mennica, na której będą wybijane trojaki olkuskie, czyli repliki zabytkowych monet. Także przez cały dzień pod zamkiem na stoiskach promocyjnych stowarzyszeń: „Zamek Rabsztyn” „Wszyscy dla Wszystkich” i „SIMO” będą prowadzone warsztaty i animacje dla dzieci, zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Sporą atrakcją będą także warsztaty rzemiosł dawnych: pszczelarskie, papieru czerpanego i garncarskie.

Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.