Data wydarzenia: 01.09.2019 10:00 - 01.09.2019 16:00
Miejsce wydarzenia: Rynek w Olkuszu

Wszystkich zainteresowanych tym, jak wyglądało uzbrojenie polskiego wojska podczas Kampanii Wrześniowej, a jak wygląda obecnie, zachęcamy, by wybrali się w niedzielę 1 września na olkuski rynek, gdzie odbędzie się Zlot Militarny towarzyszący obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w Bazylice p.w. św. Andrzeja Apostoła.

Po Mszy św. w intencji mieszkańców Olkusza i Ziemi Olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie II wojny światowej zgromadzeni udadzą się do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Już wtedy na płycie rynku znajdą się stoiska i sprzęt jednostek wojskowych. Do udziału w zlocie został zaproszony 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia, który zaprezentuje działka przeciwlotnicze. Swoje miejsce będzie miała także 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Na stoiskach będzie można przymierzyć elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy. Dużą atrakcją będzie przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jedną z atrakcji będzie fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym każdy poczuje się jak prawdziwy pilot.Zlot wzbogacą także stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów, na których będzie można zobaczyć i dotknąć broni oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Zaprezentują się: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Namiot promocyjny prezentujący sprzęt i wyposażenie policji będzie miała też Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Z kolei na stoisku promocyjnym Gminy Olkusz będzie można wziąć udział w konkursie o II wojnie światowej na Ziemi Olkuskiej.Podczas zlotu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanie plenerowa pracownia MOK, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. „Widok z samolotu” i zrobić sobie zdjęcie w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”.Propozycją dla miłośników historii będzie wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez olkuską Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Co więcej, w budynku olkuskiego magistratu odbędą się bezpłatne seansy filmów dokumentalnych o II wojnie światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. O godzinie 13:00 zostanie pokazany film „Ocalić od zapomnienia...”, o godzinie 14:00 film „Kocjan. Życie pod wiatr”, a godzinie 15:00 film „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”.  Warto dodać, że tego dnia od godziny 8:00 do 14:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać izbę pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, gdzie prezentowane są pamiątki związane z tym niezwykłym lotnikiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza tego dnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

Pełen atrakcji dzień zakończy wieczorny koncert przygotowany przez olkuski MOK. O godzinie 19:00 na rynku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy razem”, podczas którego wystąpi olkuski zespół Te Deum.
Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.