SPŁYWY KAJAKOWE PRZEMSZĄ PRZEZ SŁAWKÓW - tak to niedaleko tuż za miedzą zważywszy na to gdzie kończy się powiat olkuski. Biała Przemsza płynie przez teren dwóch województw: małopolskiego i śląskiego.

Spływy kajakowe ze Sławkowa miały już miejsce w latach 30-tych XX wieku. W okresie PRL-u rzeka była silnie zanieczyszczona, dzisiaj rzeka od źródeł w okolicach Wolbromia do Sosnowca w dzielnicy Maczki nie ma żadnego znaczącego źródła ścieków. Rzeka miejscami toczy mętne wody, jednak na całej tej długości występują organizmy świadczące o jej jakości, np. pstrąg potokowy, kiełż zdrojowy.

Atrakcje spływu kajakowego i adrenalinę gwarantują Nam organizatorzy tej inicjatywy rekreacyjnej Grzegorz Piętka i Krzysztof Jarosz. Dwóch sympatyków obcowania z przyrodą, są działaczami Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy i zapalonymi wędkarzami metodą muchową.


Aktualnie przetarte są 3 trasy. Dla początkujących kajakarzy proponujemy trasę ZIELONĄ. 

ZIELONA – Trasa, Dąbrowa Górnicza, Okradzionów, ul. Górna, młyn wodny – Sławków, ul. Młyńska, MOK.  Czas spływu ok. 1,50h. Długość odcinka ok. 5,0 km

Trasa miejscami wymaga sprawnego manewrowania kajakiem. Stosunkowo trudniejszym miejscem może okazać się przepłynięcie pod mostem na ul. Olkuskiej w Sławkowie. W tym miejscu mniej wprawnym kajakarzom proponujemy przeniesienie kajaka po lewym brzegu rzeki.

NIEBIESKA –  Trasa, Dąbrowa Górnicza, Okradzionów, ul. Górna, młyn wodny – Sławków, most przy tzw. szerokim torze LHS. Czas spływu ok. 2-3h. Długość odcinka ok. 8,0 km

Trasa ta jest przedłużeniem trasy ZIELONEJ. Na wysokości MOK-u w Sławkowie znajduje się jedno z trudniejszych miejsc, mocny wlew z balami. Miejsce to jest do spłynięcia po lewej stronie. Osobom które nie znają odcinka, przed spłynięciem zalecamy wyjście z kajaka i zapoznanie się  z miejscówką i dopiero wtedy podjęcie próby spływania. Mniej zaawansowanym, sugerujemy przeniesienie kajaka w tym miejscu po lewym brzegu. Po dopłynięciu do końca ścieżki rowerowej, rzeka płynie już wyłącznie w krajobrazie łąk i olsów. Przepływamy pod mostem kolejowym linii Katowice-Kielce, gdzie znajduje się stosunkowo długi szypot, a następnie płyniemy do mostu kolejowego LHS, gdzie jest meta tego odcinka. Od MOK-u w Sławkowie nie ma żadnych nienaturalnych przeszkód jak progi, jazy itp. Atrakcją tego odcinka jest ilość zwalisk, gałęzi i drzew. Wszystkie one są spływne, wymagają jednak ciągłej uwagi i sprawnego sterowania kajakiem.

Dalej to już najbardziej „dziki” odcinek Białej Przemszy, nie do uwierzenia że takie miejsca znajdują się w pobliżu aglomeracji śląskiej. Ten odcinek to trasa ŻÓŁTA.

ŻÓŁTA – Trasa, Dąbrowa Górnicza, Okradzionów, ul. Górna, młyn wodny – Sławków Burki. Czas spływu ok. 4-6h. Długość odcinka ok. 18,0 km

Trasa ta jest kontynuacją trasy NIEBIESKIEJ. Jest najtrudniejszym odcinkiem i jednocześnie najbardziej atrakcyjnym. Tę trasę polecamy wprawnym kajakarzom i osobom zaprawionym w przygodach survivalowych. Na ten odcinek kajaki wypożyczamy na cały dzień, spływ można zakończyć również w Sosnowcu Maczkach lub jeszcze niżej. 

Od mostu kolejowego LHS, płyniemy wyłącznie w otoczeniu „dzikiej” przyrody. Olsy, łąki, las, tylko takie okoliczności przyrody będą towarzyszyć kajakarzom aż do Burek, gdzie jest meta tego odcinka. Trasa z dużą ilością zwalisk, należy liczyć się z koniecznością przeniesień kajaka. Na miejscu mety, Sławków Burki, możliwość zorganizowania cateringu wg. indywidualnych ustaleń.