Data wydarzenia: 17.02.2018 10:00 - 17.02.2018 13:00
Miejsce wydarzenia: Rynek w Olkuszu

Już w najbliższą sobotę, 17 lutego odbędzie się akcja „Podziemny Olkusz – spacer historyczny po podziemiach ratusza (i nie tylko)” organizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Chętni zapraszani są na godzinę 10:00 oraz 12:00 do Punktu Informacji Turystycznej MSiT, przy ulicy Floriańskiej 8.

Uczestnicy wycieczki podczas oprowadzania przez pracownika UMiG, będą mieli okazję zobaczyć kopie archiwalnych rycin przedstawiających wygląd miasta i ratusza przed wiekami, a przede wszystkim zwiedzić podziemia ratusza pod rynkiem i piwnice pod jedną z kamienic.

Odsłonięte podczas prac rewitalizacyjnych piwnice ratusza pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Stojący na środku rynku ratusz był symbolem dużego znaczenia miasta w skali regionu i Europy. Obradowała w nim rada miejska, ponadto mieściły się tam m. in. kancelaria, skarbiec, więzienie, a także prowadzony był wyszynk piwa.

Ratusz został rozebrany 200 lat temu. wkrótce rozpoczną się tam prace związane z utworzeniem w podziemiach ratusza multimedialnej trasy turystycznej i obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających. Planowany koszt organizacji podziemnej trasy turystycznej w olkuskim ratuszu to niespełna 5 mln zł, z czego 2 mln zł zostanie dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.  Prace związane z realizacją projektu potrwają około 3 lata.

Udział w akcji jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona.

Akcja „Podziemny Olkusz – spacer historyczny po podziemiach ratusza (i nie tylko)” inauguruje całoroczny cykl bezpłatnych wycieczek przybliżających historię i zabytki Olkusza, jakie będą się odbywały pod hasłem „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”. Szczegóły wkrótce.Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.