W Bukownie zakończono montaż sieci 11 sensorów Airly, które pozwalają każdemu sprawdzić jakość powietrza w mieście (stężenie pyłów PM10 i PM2.5), a także temperaturę powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne.

Czujniki pojawiły się ze względu na realizację zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Bukowno - "Montaż sieci czujników jakości powietrza na terenie miasta Bukowno" zgłoszonego przez pana Jerzego Rosę.

Pomiary można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej map.airly.eu, a także za pomocą aplikacji mobilnej Airly.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejska Agencja Środowiska (EEA) co roku biją na alarm. Powietrze, którym oddychają Polacy jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na skutek oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem co roku umiera przedwcześnie 48 tysięcy osób, a wiele więcej cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości wśród mieszkańców. Bardzo ważne jest, aby instalowane sensory tworzyły sieć – tylko wtedy można kontrolować faktyczny stan powietrza w różnych częściach miasta. Stworzona w Bukownie sieć czujników obejmuje również najdalej położone od centrum miasta obszary, przez co można najlepiej diagnozować źródła potencjalnych zanieczyszczeń powietrza i ich charakter - zewnętrzny lub lokalny.

Dane z sensorów są na bieżąco przesyłane na serwery, skąd są na żywo prezentowane na stronie internetowej lub w aplikacji na smartfony, więc informacja na temat powietrza w konkretnym punkcie miasta jest dla każdego łatwo dostępna.Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać TUTAJ, na początek otrzymasz 50% upustu.