W czwartek, 1 marca ulicami Olkusza przeszedł III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz pododdział honorowy Wojska Polskiego, odczytując biogramy poległych w walkach na terenie ziemi olkuskiej, przemaszerowali spod Krzyża Ofiar Komunizmu na olkuski cmentarz, gdzie pod Kwaterą Wojskową, nastąpiło złożenie okolicznościowych wieńców, a także salwa honorowa oraz apel pamięci w wykonaniu żołnierzy.

Przed oficjalnym rozpoczęciem, o godzinie 15:30 na starym cmentarzu na ul. Nullo miało miejsce zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą żołnierzom 23. i 106. dywizji Armii Krajowej. O godzinie 16:00 Dowódca Uroczystości kpt. Marek Kopel wprowadził pod Pomnik Ofiar Komunizmu pododdział honorowy Wojska Polskiego, wystawiony przez 6. batalion logistyczny z 6. brygady powietrzno-desantowej z Krakowa, wraz z dowódcą kompanii porucznikiem Piotrem Bastą. Na miejscu zebrała się także olkuska drużyna 13. świętokrzyskiego korpusu polskich drużyn strzeleckich. Część oficjalna rozpoczęła się od powitania wszystkich, którzy mimo siarczystego mrozu przybyli oddać hołd bohaterom oraz od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Po części oficjalnej zebrana społeczność ruszyła ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych oraz Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz. Przemarsz odbywał się w akompaniamencie pieśni patriotycznych. Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a zarazem współorganizator marszu, Konrad Kulig odczytywał także po drodze biogramy poległych w walkach na ziemi olkuskiej. 

Na cmentarzu miała miejsce druga część uroczystości. Żołnierze wykonali apel pamięci oraz salwę honorową, a uczestnicy obchodów złożyli pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej okolicznościowe wieńce, a także zapalili znicze. Nie zapomniano także o grobie żołnierzy Armii Krajowej. Po chwili wspólnej refleksji organizatorzy III Marszu Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu serdecznie podziękowali wszystkim za obecność oraz zaprosili do spotkania się ponownie za rok.

Marsz ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywa się w Olkuszu już od trzech lat. Jego organizacją zajmują się olkuskie oddziały Ruchu Obywatelskiego Kukiz'15 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Celem obchodów jest uhonorowanie bohaterów walczących za wolną i niepodległą Polskę na terenie ziemi olkuskiej. Niektórzy z nich wciąż żyją, dając najlepsze świadectwo tamtych wydarzeń. Kombatanci regularnie odwiedzają olkuskie uroczystości, jak i serdecznie zapraszają do wspólnego maszerowania.


Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.