Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu serii preparatu o nazwie Ibufen Forte dla dzieci, o smaku truskawkowym. Ostatnio GIF wydał także decyzje o wycofaniu z obrotu kilkanastu leków na kaszel zawierających fenspiryd, m.in. syropów Pulneo, Fosidal i Eurefin.

Z obrotu została wycofana jedna seria popularnego syropu dla dzieci - o numerze 031118 z datą ważności do listopada 2020 roku. Podmiotem odpowiedzialnym jest Medana Pharma. Powodem wycofania syropu była wada jakościowa - w tej serii syropu dla dzieci uzyskano wynik poza specyfikacją w zakresie zawartości substancji czynnej, czyli ibuprofenu. 
Ostatnio decyzją GIF z obrotu wycofane też zostały wszystkie serie syropów: Elofen 2 mg/ml, Eurefin 2 mg/ml, Fenspogal 2 mg/ml, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml, Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml, Pulneo o smaku coli 2 mg/ml, Pulneo 2 mg/ml, a także krople doustne Pulneo 25 mg/ml oraz tabletki Eurespal 80 mg, Eurespal 80 mg. Leki te są stosowane m.in. w leczeniu kaszlu w chorobach oskrzeli i płuc Jak przypomniano w decyzji, już w lutym br. GIF na na wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych czasowo zakazał wprowadzania do obrotu oraz wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju wszystkie serie tych leków.