W elektrowni Siersza znajdującej się w Trzebini tworzona jest nowa inwestycja. W zakładzie planowane jest spalanie nie tylko węgla, ale i paliw alternatywnych. Dzisiaj, 13 lutego o 17:00 w szkole podstawowej w Czyżówce ma odbyć się spotkanie poświęcone tej inwestycji.

Kolejne spotkanie planowane jest w środę, 14 lutego w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Gaj w Trzebini. Spotkanie rozpocznie się o 16:00.

Właściciel elektrowni, czyli Tauron Wytwarzanie chce przystosować bloki nr 1 i 2 do współspalania paliw, powstających w wyniku przetworzenia wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne.

Paliwo alternatywne to paliwo powstałe w procesie odzysku odpadów posiadających wartość opałową. Do produkcji paliw alternatywnych używane są głównie odpady wysokokaloryczne takie jak opony, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne, tekstylia, oleje odpadowe i odpady zwierzęce.

Co można nazwać paliwem alternatywnym - prezentacja prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej.

Tauron Wytwarzanie opublikował pełny raport o tej inwestycji, który można znaleźć tutaj: Raport.

Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się więcej o tym projekcie, a także zadać pytania przedstawicielom Tauron Wytwarzanie, którzy będą obecni na obu zebraniach. Wiele osób jest przeciwna temu projektowi, a spółka z udziałem mieszkańców prowadzi ocenę oddziaływania spalarni na środowisko.

Źródło: Portal Ziemi Chrzanowskiej przelom.pl za zgodą autora, materiały Tauron Wytwarzanie S.A.


Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.