Data wydarzenia: 15.09.2018 14:00 - 15.09.2018 18:00
Miejsce wydarzenia: Krzywopłoty

Już po raz piąty w Krzywopłotach będziemy mieli okazję zobaczyć inscenizację bitwy legionistów Józefa Piłsudskiego podczas pikniku historycznego JURA 1914. Tegoroczna edycja pikniku odbędzie się 15 września i przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody w Krzywopłotach rozpoczną się od wspólnego przemarszu uczestników wydarzenia wraz z pocztami sztandarowymi i reprezentacją grup rekonstrukcji historycznej. Pochód (zapowiadany na godzinę 14:00) przejdzie ulicami Krzywopłot na miejsce uroczystości, pod Dom Ludowy, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje gości i gospodarzy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w 1914 roku polskich legionistów (ponad 40 legionistów, którzy przed 104 laty stoczyli pod Krzywopłotami bitwę, walcząc wówczas u boku Austriaków przeciwko wojskom rosyjskim, spoczywa na cmentarzu w Bydlinie, natomiast w Krzywopłotach mieszkańcy poświecili im krzyż i tablicę pamiątkową).

Po części oficjalnej nastąpi program artystyczny, a najciekawszym punktem pikniku ma być inscenizacja bitwy z 1914 roku. Tak jak podczas poprzednich edycji, wezmą w niej udział rekonstruktorzy odtwarzający wojska dwóch zaborców i polskich legionistów.Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.