Licznych wielbicieli i animatorów kultury zgromadziła uroczysta gala XVIII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej, która odbyła się w sobotni wieczór 23 marca. Za twórczą pracę w 2018 roku statuetki z rąk burmistrza Romana Piaśnika otrzymali Wiesław Drygała, Dorota Stachowicz-Mączka oraz Piotr Kalicki. Tytułem Ambasadora Kultury wyróżniony został Zenon Krukowiecki.

W kategorii za całokształt twórczości Kapituła Nagrody wyróżniła Wiesława Drygałę, który swoją przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 14 lat. Już dwa lata później wstąpił w szeregi Orkiestry Dętej Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, której stulecie obchodziliśmy – już pod nową nazwą Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej – w ubiegłym roku. Wiesław Drygała jest najstarszym stażem muzykiem i dyrygentem Orkiestry, która uświetnia olkuskie oraz ponadlokalne uroczystości, imprezy oraz koncerty.

W kategorii animatora kultury Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymała Dorota Stachowicz-Mączka, która od najmłodszych lat jest blisko związana z muzyką oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, zdobywając pierwsze nagrody i wyróżnienia. Jako wokalistka, instruktor, nauczyciel oraz dyrygent świętowała liczne sukcesy. Współpracuje z instytucjami kultury, szkołami, stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich z powiatu olkuskiego, a jej podopieczni są laureatami wielu konkursów.

W kategorii młody twórca Nagrodę zdobył Piotr Kalicki, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer i pedagog. Dał się poznać w telewizyjnym programie „Zajechał Wóz do Olkusza”. Rozwijając się artystycznie koncertował ze Zbigniewem Wodeckim oraz Bogusławem Metzem. Dziś gra na instrumentach klawiszowych, akordeonie i trąbce w zespole Golec uOrkiestra, z którym rocznie grywa około 100 koncertów w kraju i za granicą. Od lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu jako juror i konsultant przy organizowanych cyklicznie konkursach, takich jak Rockowisko czy Konkurs Kolęd i Pastorałek.

W tegorocznej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej wyjątkowo Kapituła zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia specjalnego. Tytułem Ambasadora Kultury został uhonorowany Zenon Krukowiecki, znany olkuskiej publiczności z niezwykle energicznych występów w zespole Prasłowianki, którego jest współzałożycielem oraz aktywnym członkiem. W swojej działalności artystycznej promuje Srebrne Miasto – zarówno w słowach kierowanych ze sceny, jak też materiałach promujących zespół. W ubiegłym roku Zenon Krukowiecki obchodził 50-lecie pracy artystycznej, koncertując w kraju oraz za granicą.

Gala Olkuskiej Nagrody Artystycznej jest okazją do prezentacji sylwetek oraz niezwykłych talentów jej laureatów, którzy wystąpili we wspólnym koncercie. Owacjami na stojąco zakończył się występ zespołu w składzie Dorota Stachowicz-Mączki - wokal, Piotr Kalicki - klawisze, Piotr Południak - kontrabas, Marin Wiercioch - akordeon, Michał Mączka – skrzypce oraz Bartłomiej Szczepański - perkusja.  Tradycyjnie już Jacek Majcherkiewicz wykonał karykatury wyróżnionych artystów, które są piękną i humorystyczną pamiątką tego wyjątkowego wieczoru.
Widzisz ciekawe zdarzenie? Masz ciekawy filmik, zdjęcie? Podeślij do Redakcji, może wspólnie coś opublikujemy. Wystarczy do nas napisać kontakt przez Facebook lub Kontakt przez stronę.